05327331693 WhatsApp

HABERLER
 
Yeni ceza tarifesi: Drift 5 bin, makas 1000, ışık ihlali, ceple konuşma 235 liraTrafik güvenliğini artırmak için hazırlanan yasa teklifinde, cezalar 5

Trafik güvenliğini artırmak için hazırlanan yasa teklifinde, cezalar 5 bin 10 liraya kadar yükseltildi.AKP, trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK’daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucuyla mücadelede ek önlemler alınması, güvenlik korucularının özlük haklarına ilişkin bir dizi yasa teklifini TBMM’ye sundu.

Çakar taktıranlara men

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, trafik kazalarında çok fazla can kaybı yaşanmaması amacıyla yapılan düzenlemeler konusunda TBMM’de gazetecilere ayrıntılı bilgiler verdi. Bu amaçla artırılan trafik cezaları şöyle:

– Hurdaya ayrıldığı halde trafikte seyretmeye devam eden araçlar 2 bin 18 lira idari para cezası var. Bu araçlar yakalanırsa trafikten men edilecek.

 Yasadışı geçiş üstünlüğü sağlamak için siren süsü verilen ve çakar olarak tabir edilen ışıklı düzeneği taktıranlara 1002 lira ceza verilecek. Üç defa bu şekilde yakalanması durumunda 15 gün araç trafikten men edilecek ve bu cihazlar söktürülecek.

Gürültülü egzoza 1002 lira

– Patlama sesi çıkaran gürültülü egzozları taktıranlara 1002 lira ceza var. Bunlar sökülecek. Araç ruhsata uygun hale gelinceye kadar trafiğe çıkamayacak.

Muayene cezası 235 lira

– Ayrıca muayenesiz araçların trafikte tespit edilmesi durumunda 235 lira idari cezası var.

– Kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler 235 lira  para cezası ödeyecek. Işık ihlalini bir yılda üç kez yapanların ehliyetine 30 gün el konulması teklif edilecektir. Kırmızı ışık ihlalini daha çok yapanların ehliyetine 60 gün el konulacak. Ehliyetine iki veya daha fazla el konulan kişilerin tekrar ehliyetlerini geri almaları için psikoteknik ve psikiyatri uzmanının raporu istenecek.

Ters yöne 1002 lira

–  Ters  şerite geçene 1002 lira para cezası var.

– Ayrıca trafikte makas atanlar da 1002 lira para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Sol şerit işgaline 235 lira

– Sol şeridin bir araç tarafından sürekli ihlal edilmesi 235 lira, kamyon veya çekici tarafından ihlal edilmesi ise 1002 lira ile cezalandırılacak.

Trafikte drifte 5 bin 10 lira

– Trafikte drift atanlar (asfaltta kayar halde dönüş yapmak) 5 bin 10 para cezası var. Bu kişilerin 60 gün ehliyetlerine el konulacak. Araçları 60 gün trafikten men edilecek. Bu ihlali yapanlar ayrıca psikoteknik ve psikiyatri uzmanının değerlendirmesi sonucu ehliyetini geri alacak. Geriye dönük beş yıl içinde tekrar bir ihlal durumunda ehliyet alınırsa iptal edilecek. Bu kişiler tekrar sürücü kursuna giderek ehliyet alabilecek.

– Trafikte cep telefonu kullanmanın cezası 235 lira.www.keoksrentacar.com


© 2014 Tüm Hakları Ünye web tasarıma Aittir